Arama Site Ağacı Anasayfa
 
 
 
 
 

Kütüphanemizden Yararlanma
ÜYELİK KOŞULLARI:
 
Üyelik ücretsizdir.Üye formu Ödünç Kitap Verme Bölümü’ndeki görevlilerden temin edilerek,doldurmak suretiyle evlere ödünç kitap verme hizmetinden yararlanılabilmektedir. Üyelik her yıl güncellenmeli ve verilen üye kartları kaybedilmemelidir. Üye kartı olan her yetişkin okuyucu 15 gün süreyle istediği kitabı alabilmekte, kitabı bitiremediği takdirde okuyucunun sözlü isteği üzerine uzatılmaktadır. Çocuklar ise 7 gün süreyle bir kitap alabilmektedirler. Müracaat Kaynakları:Ansiklopediler, Sözlükler, Yıllıklar, Atlaslar, Bibliyografyalar, El Kitapları, Kılavuzlar, Almanaklar, Sık Aranan Temel Başvuru Kaynakları ve Dergilerin son sayılarısadece kütüphane içinde kimlik karşılığında yararlanılabilir ve dışarıya ödünç verilmezler. Bunların dışındaki kitaplar ödünç olarak alınabilir. Okuyucular ödünç aldıkları kitapları zamanında geri getirmek zorundadır. Ödünç aldığı kitabı zamanında geri getirmeyen okuyucuya bir hatırlatma yazısı yazılır ya da SMS gönderilir ya da telefon edilir. Bir daha kullanılmayacak derecede yıpratılan, kaybedilen kitabın yerine okuyucuya aynı kitaptan yenisi aldırılır ve cilt masrafı da ödettirilir. Kitap bulunamadığı takdirde o gün geçerli bedeline cilt maliyeti de eklenerek, okuyucudan tahsil edilir. Kitap bedelini ödemeyen ve bütün uyarılara rağmen kitabı iade etmeyen okuyucu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesine göre işlem yapılır.
 
 
MATERYAL ÖDÜNÇ VERME:

Ödünç materyal alabilmek için üye olmak gerekiyor.15 günlüğüne verdiğimiz materyalin süresi eğer istenirse  telefonla veya e- mail’ le uzatılabiliyor. Ödünç materyal rezervasyon ve süre uzatımı kurume- mail adresi üzerinden yapılabilmektedir.
 
 
KÜTÜPHANE KURALLARI

Bina içerisinde basılı ve görsel-işitsel materyallerden Kimlik karşılığında faydalanılabilmektedir. Girişte kimlik alınmamakta ancak, çıkışta ad-soyadı kayıt altınaalınmaktadır. Kütüphane kullanıcılarının olumsuz alışkanlık ve davranışlarını dışarıda bırakarak,  atacakları her olumlu adım kendilerine verilen hizmeti daha da yoğunlaştıracaktır. Kullanıcılarımızın yüksek sesle konuşmayıp, grup halinde çalışmadan, kütüphane donanımı ve materyallerine zarar vermeden, kütüphane düzenini bozan davranışlardan kaçınarak, kütüphaneyi temiz ve düzenli kullanarak alınacak kütüphane hizmetinin kalitesini artırmaya katkı sunacaklardır.
 
 
 İNTERNET ERİŞİM MERKEZLERİ
 
Kütüphanemizde çocuklar için 1, yetişkinler için de 2 adet "İnternet Erişim Merkezi“ mevcuttur. Kütüphanemize üye olan her okuyucumuz 30 dakika ücretsiz yararlanabilmektedir.Kütüphanenin internet erişim merkezlerinde 36 bilgisayarla kullanıcılara sunulan bilgiye erişim hizmetiyle, tüm dünyaya bir pencere açılmaktadır.
 

KABLOSUZ İNTERNET HİZMETİ ( Wi-Fi )

Wi-Fi (Access Point) hizmetimiz ile tüm vatandaşlarımız cep telefonlarından  ve kişisel bilgisayarlarından internet hizmeti alabilmektedirler.
 
 
GEZİCİ KÜTÜPHANEDEN YARARLANMA
 
Gezici Kütüphane için daha önce belirlenen duraklarından üye olmak şartıyla 15 günlüğüne evlere ödünç kitap verilmektedir. Gezici Kütüphane kullanıcılarımız kısa sorulara cevap bulabilecekleri Temel Başvuru Kaynaklarından araç içerisinde faydalanabilmektedirler
 
 
GÖRME ENGELLİLER İÇİN KONUŞAN KİTAPLIKTAN YARARLANMA
 
Kaset ve CD'ler, Kasetçalar ve CD çalarlarla birlikte görme engelli kullanıcılarımıza ödünç verilmektedir. Ayrıca Braille Alfabesiyle yazılan kitap ve dergilerde üye olunması halinde evlere ödünç verilmektedir.
 
 
 
 
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 7350 kez gösterilmiştir.